Skip links
Spotkanie z Andrzejem Mleczko, zorganizowane przez Studio Konsulat, odbyło się 27 maja 2020 roku. Rozmowę poprowadził Krystian Nehrebecki.

Rozmowa. Andrzej Mleczko

Spotkanie z Andrzejem Mleczko o sztuce satyry, prowadzone przez Krystiana Nehrebeckiego – pełne inspiracji.

Podróż w świat satyry

Artysta, którego prace od dekad cieszą się ogromnym uznaniem, zaprezentował w swoim niepowtarzalnym stylu humorystyczne spojrzenie na rzeczywistość, które często balansuje na granicy ironii i celnej krytyki społecznej.

Podczas spotkania, które prowadzone było w luźnej i pełnej humoru atmosferze, Andrzej Mleczko opowiadał o swojej artystycznej drodze, inspiracjach i kulisach pracy nad rysunkami. W rozmowie znalazło się miejsce na wspomnienia o początkach kariery w latach 70., anegdoty dotyczące publikacji i reakcje społeczne na jego często odważne komentarze rysunkowe. Mleczko w charakterystyczny dla siebie sposób podzielił się refleksjami o współczesnej kulturze, zmianach społecznych i codziennych absurdach, które nieustannie stają się pożywką dla jego twórczości.

Spotkanie z Andrzejem Mleczko było inspirującą podróżą w świat satyrycznego humoru, a także cenną lekcją dystansu do siebie i rzeczywistości. Jego szczerość i otwartość sprawiły, że publiczność zyskała wyjątkowy wgląd w sposób myślenia i pracę artysty, który z niezwykłą swobodą potrafi uchwycić zarówno małe, jak i wielkie absurdy naszego życia.

Andrzej Mleczko

polski rysownik i satyryk, autor publikowanych w prasie rysunków satyrycznych. Artystycznie debiutował w 1971 w tygodniku „Student”. Opublikował na łamach różnych czasopism około 20 tysięcy rysunków i ilustracji. Jego prace wystawiano na ponad 120 krajowych wystawach indywidualnych i około 30 wystawach za granicą, ukazały się one w ponad 40 książkach i albumach. Stale współpracuje m.in. z tygodnikiem „Polityka”[6]. Zajął się również malarstwem, ilustracją książkową, grafiką reklamową oraz plakatem, a sporadycznie także scenografią.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Mleczko